Komputer poleasingowy - czy warto?

Komputery poleasingowe mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W sieci nie brakuje dyskusji o tym, czy warto kupować urządzenia poleasingowe i na co zwrócić uwagę. Dość często opinie są jednak nieobiektywne. Przeanalizowaliśmy wszystkie informacje i zebraliśmy je w tym artykule.

Komputer poleasingowy, czyli jaki?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto kupić komputer poleasingowy, musimy uściślić, czym właściwie jest sprzęt poleasingowy.

Wielu termin poleasingowy kojarzy się z używanymi samochodami i słusznie. Na podobnej zasadzie wynajmuje się sprzęt elektroniczny. Duże firmy czy korporacje chętnie korzystają z leasingu, aby wynająć dobrej jakości komputer, nie ponosząc przy tym dużego, jednorazowego kosztu.

W praktyce leasing opłacany jest co miesiąc. Firma korzysta z komputera przez dany okres leasingu, a potem wraca on do leasingodawcy, który odpowiednio kwalifikuje sprzęt. Następnie ponownie wprowadza go w obieg, sprzedając innej firmie, często niemal za bezcen.


Zalety komputerów poleasingowych

Największą zaletą komputerów poleasingowych jest niewątpliwie cena. Nowoczesny sprzęt o dobrych parametrach możemy kupić za ⅓ jego wyjściowej kwoty. Oczywiście nie jest o komputer nowy – ma zazwyczaj około 3 lata. Warto jednak podkreślić, że technologia postęp technologiczny robi swoje i urządzenia sprzed 3 lat również dzisiaj są bardzo wydajnym sprzętem.

Ile może kosztować komputer poleasingowy? Na to pytanie nie można odpowiedzieć precyzyjnie, ponieważ każde urządzenie jest wyceniane indywidualnie w zależności od stanu. Ceny wahają się jednak między 500 zł a 3000 zł. Za 2000 zł można kupić już naprawdę dobry sprzęt.

Dodatkowo firmy leasingowe często oferują możliwość podwyższenia standardu komputera (zwykle w dobrej cenie). Takim ulepszeniem może być choćby zwiększenie pojemności pamięci RAM.

Czy komputer poleasingowy ma wady?

Jeśli chodzi o komputery poleasingowe, to ich największą wadą jest ryzyko, które wiąże się ze zużyciem sprzętu. Sprzedawcy dzielą urządzenia na różne klasy, ale nigdy nie mamy pewności, czy komputer jest faktycznie w dobrym stanie.

Problem wydajności sprzętu poleasingowego można szczególnie zauważyć, niestety, po baterii w laptopach. Sprzedawca może określić, że bateria wystarcza na pracę od 2 do 5h, ale 5h odnosi się tak naprawdę tylko do jednego komputera na dziesięć.

Warto także dodać, że komputery poleasingowe często importowane są z zagranicy. Wówczas problemem może być np. inny układ klawiatury.

Komputer poleasingowy – warto czy nie?

Tak naprawdę bardzo wiele zależy od naszego rozeznania. Na pewno najlepszą opcją jest sprawdzenie sprzętu przed zakupem (z tego powodu kupowanie komputerów poleasingowych online może być złym pomysłem). Warto także dokładnie zastanowić się nad tym, czy dana specyfikacja wystarczy do planowanego użytku.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu