Kredyt z ratą stałą czy zmienną? Jaki wybrać?

Jesteś kredytobiorcą hipotecznym i zastanawiasz się nad zmianą raty kredytu na oprocentowanie zmienne lub oprocentowanie stałe i nie jesteś pewien, która opcja będzie dobrym wyjściem z patowej sytuacji? Przeczytaj ten artykuł do samego końca, a poznasz zalety i wady obu rozwiązań.

Oprocentowanie zmienne, a oprocentowanie stałe, co warto o nich wiedzieć?

Choć na pierwszy rzut oka odpowiedź na pytanie, czy zdecydować się na oprocentowanie stałe, czy zmienne mogłaby wydawać się oczywista, bo jedyną różnicę powinna stanowić wysokość raty, to jednak oprocentowanie kredytu hipotecznego wiąże się z większymi konsekwencjami. I tak:

  • Stałe oprocentowanie zawiera niezmienną stopę bazową, co sprawia, że kredyt hipoteczny nie zmieni się podczas okresu objętego stałym oprocentowaniem. Informację o stałym oprocentowaniu zawiera umowa kredytowa, która została zawarta z bankiem. Co istotne w przypadku kredytów hipotecznych część banków oferuje stałe stopy procentowe jedynie na okres kilku lat, automatycznie po tym czasie przekształcając je na oprocentowanie zmienne. Aby tego uniknąć i pozostać przy kredycie, że stałym oprocentowaniem należy ponownie złożyć do banku wniosek o stałe oprocentowanie. Na kredyt, że stałym oprocentowaniem powinny przede wszystkim zdecydować się osoby ceniące stabilność, bo choć kredytobiorca, że stałą stopą procentową nie zaoszczędzi w przypadku, gdy wskaźnik WIBOR się obniży zyskując tym samym niższy całkowity koszt kredytu, to jednocześnie nie straci, gdy stopy procentowe wzrosną, ponieważ oprocentowanie stałe oznacza stabilną ratę kredytu hipotecznego.

  • Oprocentowanie zmienne to podstawowe oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce. Potencjalny kredytobiorca powinien mieć świadomość, że w przypadku zmiennej stopy procentowej rata kredytu hipotecznego zmieni się, gdy tylko Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje jednakowo o zwiększeniu lub zmniejszeniu wysokości stóp procentowych. Na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym powinny zdecydować się osoby niebojące się ryzyka i które nie przeraża ewentualny wzrost kredytu hipotecznego i tym samym jego raty.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego, dlaczego ma znaczenie?

Oprocentowanie kredytu powinno być czynnikiem decydującym, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny. Warto pamiętać, że w przypadku kredytów hipotecznych podczas pierwszych lat rata kredytu w znacznej części będzie składać się odsetek. Istotna jest również marża banku, która w przeciwieństwie do oprocentowania nie ma wpływu na wysokość comiesięcznych rat kredytowych, a informację o jej wysokości znajdziemy podczas uważnego czytania umowy kredytowej.

Dlatego decyzja o tym, czy zdecydować się na stałe, czy zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego powinna być dokładnie przemyślana. W przypadku kredytów hipotecznych jest to zobowiązanie na długie lata, dlatego oprocentowanie kredytu ma niebagatelne znaczenie.

Zmiana raty kredytu hipotecznego, jak to zrobić?

Aktualnie istnieje możliwość przejścia na kredyt, że stałym oprocentowaniem. To, że nie zdecydowaliśmy się na oprocentowanie stałe przy podpisywaniu umowy kredytowej, nie oznacza, że musimy czekać na kolejne podwyżki stóp procentowych. Chcąc zmienić oprocentowanie kredytu na stałe w trakcie spłaty kredytu hipotecznego, należy spełnić następujące warunki jak posiadanie kredytu w złotówkach, terminowa spłata kredytu, należy potwierdzić, że mamy zdolność kredytową, a także że zostało nam więcej niż 5 lat do spłaty kredytu.

Co istotne w okresie obowiązywania kilkuletniej stałej stopy bazowej nie możemy zdecydować się na kredyt, że zmiennym oprocentowaniem.

Oprocentowanie stałe, czy zmienne. Stopa procentowa i jej wpływ na wysokość raty kredytu

Stojąc przed podjęciem decyzji, czy zdecydować się na zmienną, czy stałą stopę procentową nie należy zapomnieć o niebagatelnym znaczeniu bieżących warunków ekonomicznych w Polsce. W przypadku kredytów hipotecznych, które są zobowiązaniem na wiele lat, warto kierować się długoterminowymi prognozami ekspertów, a także czasem kredytowania.

Niestety zbyt wiele zmiennych uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie, czy korzystniej będzie zdecydować się na kredyt, że zmiennym oprocentowaniem, czy też oprocentowaniem stałym.

Wskazówkę w tym temacie mogą natomiast stanowić słowa prezesa NBP Adama Głapińskiego, który potwierdził, że z powodu walki z inflacją kredytobiorcy mogą w najbliższym czasie spodziewać się regularnego podnoszenia stóp procentowych.

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu