Instalacja elektryczna wymaga modyfikacji średnio co kilkanaście lat. Istnieją też pewne sygnały, które wskazują na to, że trzeba wdrożyć nowe rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się, jakie przewody wybrać (miedziane czy aluminiowe) oraz kiedy wskazana jest rozbudowa instalacji elektrycznej.
Instalacja – kiedy potrzebne są zmiany?
Rozbudowa instalacji elektrycznej zależy od kilku rzeczy. Czasami jest po prostu koniecznością, która wynika z awarii. Zwykle na rozbudowę decydujemy się jednak, kiedy zauważamy, że aktualna instalacja nie jest wystarczająco wydajna. Brakuje nam np. gniazd, aby podłączyć urządzenia elektryczne, których wszyscy mamy w domach coraz więcej.
Rozbudowa instalacji elektrycznej zależy od dwóch rzeczy: rodzaju przewodów, jakie są ułożone w ścianach, i zapotrzebowania moc elektryczną.
Jakie przewody wybrać: miedziane czy aluminiowe?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że oba typy przewodów mają swoje mocne i słabe strony. Nie można więc jednoznacznie określić, który lepiej wybrać. Niemniej, w nowych budynkach używa się głównie przewodów miedzianych. Aluminiowe są domeną starych instalacji elektrycznych.
Przewody aluminiowe – wady i zalety
Dawniej przewody aluminiowe były wybierane częściej głównie ze względu na swoją cenę. Miedziana alternatywa kosztuje bowiem 4 razy więcej. Dodatkowo nie było potrzeby inwestowania w miedź. Aluminiowe przewody w zupełności wystarczały, kiedy w większości domów było niewiele urządzeń elektrycznych.
Aluminium cechuje się słabą przewodnością i z tego też powodu nie jest częstym wyborem w nowym budownictwie. Sposobem na lepszą przewodność przewodów aluminiowych jest ich większy przekrój (powyżej 10 mm2). Na szczęście aluminium jest lekkie, więc grube kable nie stanowią problemu.
Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że aluminium ma tendencję do utleniania się i jest mało odporne na rozciąganie. Może sprawiać problem przy układaniu instalacji.
Przewody miedziane – wady i zalety
Miedziane przewody są dzisiaj częściej wybierane głównie ze względu na swoją przewodność. Jest ona lepsza od aluminium o ok. ⅓. Zdaniem specjalistów jedynie srebro ma lepszą przewodność od miedzi, ale ze względu na bardzo wysoką cenę nie jest w użyciu.
Przewody miedziane są też bardziej elastyczne od aluminiowych i raczej nie ulegają uszkodzeniu podczas ich wyginania. Ta wada jest niestety typowa dla aluminium, których żyły często pękają.
Plusem przewodów miedzianych jest też łatwość w rozszerzeniu instalacji z ich wykorzystaniem. Jeden obwód może bowiem tworzyć nawet do 10 gniazd. Ta zaleta w połączeniu z dobrą przewodnością sprawia, że miedź jest częściej zalecana od aluminium.