Liczniki PGE, Energa, Enea, Tauron - jak wybrać najlepszy?

Z decyzją o wyborze licznika przedpłatowego nie należy się spieszyć. PGE, TAURON, ENEA czy ENERGA?? – zobacz jak wybrać najlepszy!

Wybór dostawcy energii elektrycznej jest jedną z najważniejszych dla domowego budżetu decyzji. Coraz więcej niezbędnych do pracy i wypoczynku sprzętów jest zasilanych prądem – stąd każdemu zależy, by dostawca był niezawodny, a oferowane przez niego usługi nie były horrendalnie drogie. Na jakich dostawców energii warto zatem zwrócić uwagę?

Po co przepłacać, gdy można przedpłacać?

Jednym ze sposobów na oszczędzanie na energii jest zmiana sposobu rozliczania. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się montowanie w domach, garażach czy miejscach pracy liczników przedpłatowych. Działają one w podobny sposób, co doładowania telefonów komórkowych na kartę. Niewątpliwie, prąd na kartę jest wygodnym sposobem rozliczania się za energię elektryczną. Aby doładować nasz licznik, potrzebny jest dwudziestocyfrowy kod z energią, który najłatwiej jest uzyskać w  Biurze Obsługi Klienta. Można powiedzieć, że jest to wykupowanie energii „z góry”. Po wprowadzeniu opłaconego kodu do licznika- otrzymujemy pakiet energii, który możemy wykorzystać. 

Pogromcy energetycznych mitów 

Wokół tego rodzaju liczników narosło, niestety, bardzo wiele mitów. W Internecie można spotkać się z opiniami, że montaż takiego licznika jest bardzo drogi i że często ulega on awariom – co nie jest prawdą. Liczniki są niemal niezawodne, zaś koszt ich montażu jest naprawdę niewysoki (a wielu wypadkach zupełnie darmowy). Do tego dochodzą oszczędności wynikające z obniżonych rachunków za prąd. Z drugiej strony, „energetyczni konserwatyści” mawiają niekiedy, że tego rodzaju sposób jest dobry dla skąpców, którzy liczą każdą złotówkę. Tymczasem okazuje się, że liczniki przedpłatowe stają się coraz bardziej popularne także wśród ludzi zamożnych – chcących mieć większą kontrolę nad swoimi wydatkami.

Kto zamontuje nam licznik

Firm, które zajmują się montażem i obsługą liczników przedpłatowych, jest w Polsce kilka. Na uwagę zasługuje na pewno znane przedsiębiorstwo Enea, a także firma Tauron, Polska Grupa Energetyczna oraz Energa.

Licznik przedpłatowy ENEA

Przedsiębiorstwo Enea może zamontować licznik przedpłatowy na prośbę klienta. Aby zainstalować licznik, odbiorca energii powinien wystosować wniosek do siedziby dostawcy energii. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, do domu przyjdzie monter, który zamontuje nam licznik. Co ciekawe, przedsiębiorstwo Enea może zdecydować o zamontowaniu u nas takiego licznika na przykład w sytuacji zalegania z opłaceniem rachunków lub stwierdzenia…. nielegalnego pobierania energii. Prawo do licznika przedpłatowego mają też odbiorcy ,,wrażliwi", czyli otrzymujący dodatek mieszkaniowy. Enea nie wymaga od odbiorców żadnych dodatkowych opłat stałych lub kosztów związanych z obsługą licznika przedpłatowego, poza zwykłym naliczania taryf za zużycie prądu. Wystarczy odczyt licznika Enea i doładowanie energii za pomoca naszej aplikacji lub na stronie dostawcy. Enea obejmuje swoim zasięgiem województwa zachodnie: zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie.

Licznik przedpłatowy ENERGA

Jeśli chodzi o energię elektryczną dostarczaną przez firmę Energa, dla osób chcących skorzystać z usługi rozliczenia pre-paid przygotowano ofertę „Prąd bez Ryzyka". Wiąże się ona z płatną instalacją przedpłatowego układu pomiarowo-rozliczeniowego. Obecnie dostępne są dwa warianty przedpłatowego układu: jedno- i trójfazowy. Możliwy jest także wybór dogodnego sposobu płatności za usługę: płatność jednorazowa, dokonywana  przy zawieraniu umowy lub miesięczna, pobierana przy każdym pierwszym zakupie energii w danym miesiącu przez okres 48 kolejnych miesięcy. Skorzystać z oferty tej firmy mogą mieszkańcy województwa pomorskiego, a także części województwa  warmińsko mazurskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Z decyzją o wyborze licznika przedpłatowego nie należy się spieszyć. PGE, TAURON, ENEA czy ENERGA?? Zobacz, jak wybrać najlepszy!

Licznik przedpłatowy TAURON

Nieco inaczej wygląda sprawa liczników przedpłatowych w firmie Tauron. Tutaj licznik przedpłatowy przysługuje nam, gdy jesteśmy odbiorcą ,,wrażliwym" i posiadamy dodatek mieszkaniowy. W sytuacji, gdy zalegamy z opłatami za prąd co najmniej dwa razy w roku przez ponad miesiąc, licznik przedpłatowy może być zainstalowany z inicjatywy dostawcy. To samo rozwiązanie może być zastosowane, gdy odbiorca usługi nie ma tytułu prawnego do zajmowanej nieruchomości. Odczyt licznika Tauron umożliwia zarówno dostawcy, jak i odbiorcy większą kontrolę. W innych sytuacjach Tauron nie przewiduje możliwości zainstalowania tego rodzaju licznika. Firma ta obejmuje swoim działaniem tereny województwa małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, a także częściowo świętokrzyskiego, podkarpackiego i łódzkiego.

Licznik przedpłatowy PGE

Grupa PGE także może zamontować nam licznik przedpłatowy. Szansę na tego rodzaju system rozliczenia mają jednak tylko osoby, które w  ciągu roku zwlekały z zapłatą za zużytą energię przez okres miesiąca (lub więcej), nie mają tytułu prawnego do lokalu albo też lokal jest użytkowany w sposób nie pozwalający na cykliczne rozliczenie (czyli na przykład domek letniskowy). Plusem jest na pewno fakt, że koszt instalacji licznika pokrywa firma. Sam licznik posiada zaś możliwość prognozowania zużytej energii. Przedsiębiorstwo obejmuje swoim zasięgiem wschodnie regiony Polski (a zatem województwo podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz częściowo mazowieckie).

Z podjęciem decyzji o wyborze dostawcy energii nie należy się spieszyć – najpierw warto przeanalizować potrzeby swoje i swojej rodziny. Kiedy jednak już to zrobimy – wybierajmy najlepszych! Doładowania licznika można dokonać w każdej chwili za pomocą naszej aplikacji. Szybko, bezpiecznie i z każdego miejsca na ziemi. 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu