Lodówka - jak ograniczyć zużycie prądu?

Czy wiesz, że lodówka generuje nawet 30% zużycia prądu w mieszkaniu? Jest przecież włączona cały czas i odpowiada za chłodzenie dziesiątek produktów. Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na oszczędności. Zobacz, jak zmniejszyć zużycie prądu powodowane przez lodówkę! 

Temperatura

Czy wiesz, jaka temperatura panuje w twojej lodówce? Według zaleceń, powinna ona wahać się między 4 a 7 stopni. Im wyższa temperatura, tym mniejsze zużycie prądu, dlatego warto ustawić 7 stopni. W takiej temperaturze produkty zachowują świeżość. W zamrażarce optymalna temperatura to -18%. Niższa spowoduje większe zużycie prądu, a nie zamrozi produktów skuteczniej. 

Nie otwieraj drzwi lodówki bez powodu

Każde otwarcie drzwi lodówki powoduje wzrost temperatury we wnętrzu i w konsekwencji wzrost poboru prądu. Nie otwieraj drzwi bez potrzeby i staraj się za jednym otwarciem wziąć wszystkie produkty, jakie potrzebujesz do przygotowania posiłku. Nie zostawiaj również otwartych drzwi nawet jeśli za chwilę znów zamierzasz sięgnąć po jakiś produkt. 

Utrzymuj porządek

Dzięki porządkowi na półkach zawsze będziesz wiedział, gdzie znajduje się serek, a gdzie mleko. Unikniesz czasu potrzebnego na szukanie i zaoszczędzisz kilka groszy. Rozmieszczenie produktów w lodówce sprzyja także właściwej cyrkulacji powietrza w lodówce. 

Nie wkładaj do lodówki ciepłych rzeczy

Jeśli masz w zwyczaju wkładać do lodówki ciepłe dania lub garnki - jak najszybciej pozbądź się tego nawyku! Jedzenie może ostygnąć poza lodówką. Włożone w takim stanie do lodówki powoduje duży wzrost poboru mocy. Przyjęło się, że lodówka zużywa nawet trzykrotnie więcej prądu kiedy znajdują się w niej ciepłe produkty!  

Rozmrażaj

Większość lodówek rozmraża się teraz automatycznie, jednak w przypadku starszych modeli należy pilnować regularnego rozmrażania. Każde 3 mm warstwy lodu to 10% większe zużycie prądu!

Pojemność lodówki

Im większa lodówka, tym większe zużycie prądu. W jednoosobowych gospodarstwach domowych wystarczy 120 litrów. Każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym potrzebuje kolejnych 60 l. 

Wykorzystuj balkon 

Zimą funkcję lodówki może w pewnym stopniu pełnić balkon. Możesz tam schładzać i zamrażać produkty, a dopiero po czasie schować je do lodówki. Lodówka nie będzie pobierała mocy potrzebnej na schłodzenie produktów. 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu