Najczęstsze błędy w oszczędzaniu

Błędy w oszczędzaniu to swoisty temat tabu. Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego na koniec miesiąca brakuje im pieniędzy, chociaż nie zwracają uwagi na swoje nawyki finansowe. Winą obarczają niską pensję. Ale czy słusznie?

Sprawdź, czy nie popełniasz błędów w oszczędzaniu!

1. Brak planu
Oszczędzanie zaczyna się od planu. Warto mieć określony budżet i zastanowić się, ile pieniędzy możesz wydać. To prosta czynność, która gwarantuje stałe oszczędności. Oczywiście przy odrobinie samokontroli.

2. Zniechęcanie się
Możliwe, że odkładasz jakieś pieniądze, ale masz tego dość, bo brakuje Ci na codzienne wydatki. Wówczas błędem w oszczędzaniu jest odkładanie zbyt dużych kwot. To prosta droga do zniechęcenia.

3. Negatywne podejście
Skoro mowa o zniechęceniu, należy zwrócić uwagę na najpopularniejszy błąd w oszczędzaniu. Jest to negatywne podejście. Część ludzi traktuje oszczędzanie jak przykry obowiązek lub karę. Przez to odkładają oni niewiele albo wcale.

4. Podbieranie pieniędzy
Oszczędności to nie pula, z której można czerpać, kiedy pojawi się super promocja na buty lub okazyjna oferta wycieczki wakacyjnej. To błędne podejście do oszczędzania. Pieniądze powinny być odkładane na konkretny cel (osobno na wakacje, osobno na zachcianki czy opłaty zus) i wydawane tylko na niego.

5. Bezmyślne korzystanie z promocji
Na widok wielkiego napisu SALE oczy świecą Ci się jak pięć złotych? A może polujesz na promocje 3 za 2 w ulubionym dyskoncie? Bardzo możliwe, że popełnianym przez Ciebie błędem w oszczędzaniu jest bezmyślne korzystanie z promocji. Pamiętaj, prawdziwa okazja to rzadkość, nie reguła.

6. Brak motywacji
Jeżeli nie prowadzisz planu oszczędnościowego, prawdopodobnie nie masz też motywacji. Tymczasem to właśnie wizja spełnionych celów budżetowych (np. remont pokoju, nowy samochód) sprawia, że ludziom chce się oszczędzać. Brak motywacji to podstawowy błąd w oszczędzaniu!

Popełniasz te błędy? Jeśli tak, miej się na baczności! Oszczędności niestety nie spadają z nieba, trzeba o nie zadbać.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu