Ochroń swoje dane i nie daj się phishingowi!

Co to jest phishing? Jeśli zadałeś sobie to pytanie, czytając tytuł artykułu, to bardzo niedobrze. Najwyższa pora, abyś dowiedział się, czym jest phishing i jak go uniknąć.

Phishing – co to jest?

Phishing to metoda oszustwa. Polega na podszyciu się pod instytucję lub inną osobę w celu wyłudzenia danych (danych logowania, haseł, numerów kart kredytowych i innych poufnych informacji). 

Jaką formę ma phishing?

Przestępcy używają zazwyczaj poczty mailingowej lub aplikacji do wysyłania wiadomości. Czasami są to również linki na forach internetowych oraz media społecznościowe. 

Jak działa phishing?

Wiadomości phishingowe najczęściej wysyłane są przez przestępców podszywających się pod bank lub inne poważne instytucje. Zdarza się również, że “nadawcą” jest dostawca e-płatności. Informacja podana jest w taki sposób, aby odbiorca poczuł potrzebę kliknięcia w link, np. w celu zaktualizowania swoich danych, które mogą przepaść z powodu awarii rzekomego systemu. 

Jeśli klikniesz w link, zostaniesz przekierowany na stronę oszusta. Kiedy umieścisz tam swoje dane, padniesz ofiarą phishingu. Należy tutaj podkreślić, że przestępcy maksymalnie imitują instytucję, pod którą się podszywają. Możesz nawet nie zauważyć różnicy w wyglądzie strony.

Kradzież danych

Phishing przybiera różne formy i ma różne cele. Najbardziej pożądaną przez oszustów metodą jest ta, dzięki której zyskują dane logowania do konta bankowego. Czasami pozyskuje się jednak pozornie mniej istotne dane, np. dane logowania do poczty. Wykorzystywane są one w tworzeniu kont na forach, wysyłaniu spamu czy w pozyskiwaniu informacji z prowadzonych korespondencji. 

Jak uchronić się przed phishingiem?

Istnieje kilka sposobów na walkę z phishingiem.

  • Pierwszą metodą jest zapobieganie phishingowi za pomocą filtru antyspamowego. Sprawdź koniecznie, czy masz tę funkcję włączoną! 
  • Możesz również używać dwuetapowej weryfikacji w procesie logowania na ważnych kontach. Kiedy oszust spróbuje wyłudzić Twoje dane, używając logowania jednoetapowego, będziesz wiedzieć, że masz do czynienia z phishingiem. 
  • Uważnie czytaj wiadomości. Phishingiem bardzo często zajmują się obcokrajowcy, którzy nie znają języka polskiego. Treść wiadomości jest więc pełna błędów ortograficznych i stylistycznych. Jeśli na taką natrafisz, pod żadnym pozorem nie klikaj w link.

Już wiesz, czym jest phishing i jak się przed nim uchronić. Nie zwlekaj i zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych!

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu