Opłata za tv - wszystko co musisz wiedzieć

Rachunki za media pochłaniają znaczną część naszego budżetu. Nic w tym dziwnego, obecne tempo życia zmusza nas do ciągłego obserwowania wydarzeń ekonomiczno-społecznych w kraju i na całym świecie. Oprócz telefonu i Internetu, telewizja jest kolejnym medium, które daje nam możliwość bycia cały czas na bieżąco. 

Prawo a opłata za tv

Jeśli w swoim gospodarstwie domowym korzystasz z telewizora lub radia, zgodnie z polskim prawem jesteś zobligowany do płacenia abonamentu rtv. Należy pamiętać o regularnym rozliczaniu się z opłat. Rachunek należy opłacać z góry, do 25 dnia każdego kolejnego miesiąca. Po rejestracji odbiornika, otrzymasz stosowne rachunki z danymi potrzebnymi do uiszczenia opłaty. 
Warto wiedzieć, że wysokość abonamentu w roku 2017 wynosi 7 zł miesięcznie za korzystanie z odbiornika radiowego i 22,70 zł za używanie telewizora i radia. Choć miesięcznie kwota abonamentu nie wygląda na wysoką, to w skali roku potrafi znacząco obciążyć domowy budżet. Ponad to obecnie w kwestii abonamentu możemy się spodziewać przekształceń prawnych.

Zmiany w abonamencie

Przewidywana zmiana w prawie dotyczącym abonamentu nie jest jeszcze dopracowana. Wiadome jest, iż projekt przewiduje, że zamiast kwoty pobieranej od całego gospodarstwa domowego, opłata za tv będzie dotyczyła każdego mieszkańca domu. Dla większych rodzin może to oznaczać znaczne podwyższenie wydatków. Rachunki będą opłacane podczas składania zeznania podatkowego PIT, a przez to ich ściągalność wzrośnie. Warto wziąć pod uwagę, że dodatkowo telewizor to również koszt w postaci zużytego prądu. W naszej głowie rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można znaleźć sposób na oszczędności w płaceniu domowych rachunków

Czy musisz płacić abonament?

Jeśli szukasz sposobów odkładanie choćby niewielkich kwot, musisz poznać kilka sposobów, jak oszczędzić na abonamencie. Nie wszyscy posiadacze telewizorów mają obowiązek uiszczania opłat. Prawnie wyróżnia się kilka wyjątków od tejże reguły. Warto zainteresować się tą kwestią i zaznajomić z prawem. 
Aby uzyskać zwolnienie, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, które uprawniają do otrzymania ulgi. Od opłat za telewizję zwolnionych jest tylko kilka szczególnych grup. 

Kto jest zwolniony z opłat za tv?

Najwięcej osób korzystających ze zwolnienia z rachunków to osoby po 75 roku życia. Opłat nie muszą uiszczać także osoby po 60 roku życia, które dostają emeryturę w wysokości nie większej niż 50% średniego wynagrodzenia.
Zwolnione z płacenia abonamentu rtv są również osoby z I grupą inwalidzką oraz inwalidzi wojenni i wojskowi.
Jeśli nie spełniasz warunków, które pozwoliłyby Ci na uzyskanie zwolnienia od rachunków, ale znalazłeś się w wyjątkowej sytuacji, możesz postarać się o uzyskanie ulgi. W takim przypadku należy złożyć do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odpowiedni wniosek o umorzenie abonamentu lub rozłożenie rachunku na raty. 

Mniejsza opłata za tv

Jeśli jednak nie należysz do grupy osób zwolnionych z abonamentu, możesz szukać innych możliwości oszczędzania na rachunkach. Polskie prawo daje możliwość zredukowania stawek abonamentu każdemu posiadaczowi telewizora i radia. Jest to możliwe dzięki uiszczeniu rachunków na dłuższy czas z góry. Biorąc pod uwagę oferowane ulgi, opłaty wynoszą 75,60 zł za radio i 245,15 za telewizję rocznie. Jednak dla wielu domów te pomniejszone opłaty to jeszcze nie koniec rachunków za media. Potrzeby dotyczące korzystania z telewizora są różne w każdym domu.

Abonament u operatora

Zwykle ilość programów oferowanych przez telewizję naziemną, dostępną dla całej Polski jest dla wielu odbiorców niewystarczająca. W wielu gospodarstwach domowych, podłączona jest także telewizja od operatora. 
Tutaj pakiety można dostosować do własnych preferencji. W zależności od tego, czy częściej oglądamy sport czy seriale, znajdziemy tu ofertę dla siebie. 
Niektórzy uznają pakiety telewizyjne za sposób na oszczędzanie. Najnowsze filmy są na wyciągnięcie ręki, a to oznacza przecież rzadsze wizyty w kinie. Mimo to, należy pamiętać, że koszt telewizji u operatora to comiesięczny abonament w wysokości od 40 do 100 zł. Oznacza to, że opłata za tv to dodatkowy wydatek w domowym budżecie. 

Powiązane strony:  Opłaty za TV przez internet

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu