Opłaty za ZUS – garść informacji, o których (prawdopodobnie) nie wiesz

Na temat ZUSu mówi się i pisze wiele. Najwięcej narzeka się oczywiście na opłaty za ZUS – jedni zarzucają temu systemowi nieudolność i domagają się jego reformy, inni liczą na to, że w przyszłości ich emerytura będzie całkiem wysoka. Mimo kontrowersji, instytucja ZUSu jest bardzo ciekawa – dowiedz się o niej kilku nowych faktów!
 

1. ZUS jest instytucją, która wywodzi się jeszcze z dwudziestolecia międzywojennego

Powstał w 1934 roku. Został on zlikwidowany w roku 1955, jednak po jakimś czasie Zakład został „reaktywowany”. W 1987 roku ZUS został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  za „wybitne zasługi w wieloletniej działalności na rzecz realizacji i rozwoju świadczeń społecznych”.
 

2. Polacy są winni ZUSowi 55 mld zł.

Ściągalność zaległości wynosi około  6 procent – mimo że Zakład wykorzystuje wiele różnych narzędzi egzekucyjnych, wśród których znajdują się zarówno środki administracyjne, jak i karne. 
 

3. Kilka lat temu (dokładnie w roku 2009) ZUS zaliczył sporą aferę korupcyjną

Zapewne pamięta ją pokolenie naszych rodziców i dziadków. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała wtedy piętnaście osób w związku z zarzutami o korupcję. Wśród nich znalazł się nawet sam prezes ZUS - Sylwester Rypiński.
 

4. Nie jest łatwo zostać szefem ZUS

Prezes wybierany jest przez Prezesa Rady Ministrów. Istotną funkcję z Zakładzie pełni także Zarząd – może on liczyć od 2 do 4 członków. Są oni powoływani przez Radę Naczelną, na wniosek Prezesa. ZUS posiada także Radę Nadzorczą, której kadencja trwa pięć lat – jeden z jej członków powoływany jest…na wniosek ogólnokrajowych organizacji emerytów i rencistów.
 

5. Rachunek za ZUS możesz teraz zapłacić, robiąc… codzienne zakupy.

Dzięki podpisaniu przez stronę mojeplatnosci.pl umowy z firmami z różnych branż, możesz wyszukać na mapie punkt, w którym możliwe jest doliczenie opłaty za ZUS do zwykłego rachunku. Wystarczy, że pójdziesz tam, kupisz to, czego potrzebujesz i poinformujesz sprzedawcę, ze chcesz przy okazji zapłacić za ubezpieczenie. Kasjer doliczy Ci tę kwotę do Twojego rachunku. Chwilę później otrzymasz wydrukowane potwierdzenie uregulowania należności.
 
Inatrukcję krok po kroku jak zrobić opłaty za zus zamieściliśmy na stronie: OPŁATY ZUS

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
ul. Kamienna 21, 31-403 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu