Czas składania zeznań podatkowych zbliża się nieuchronnie, dlatego warto dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w PIT 2020. Co warto mieć na uwadze, rozliczając 2019 rok? Jak złożyć zeznanie podatkowe online? O tym i innych informacjach dotyczących PIT 2020 przeczytasz w naszym artykule.
Nowe terminy dla PIT 2020 za 2019 rok
Największą zmianą w składaniu zeznań podatkowych, którą trzeba mieć na uwadze, jest ta regulująca terminy rozliczeń. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów wszystkie zeznania podatkowe PIT 2020 za 2019 rok powinny być złożone do 30 kwietnia tego roku. Termin składania rozpoczyna się natomiast 15 lutego.
Należy pamiętać, że nowy termin dotyczy też PIT-28. To zeznanie należy złożyć od 15 lutego do 2 marca 2020 roku.
Zeznanie podatkowe można złożyć również przed terminem. Przez urząd będzie ono jednak potraktowane tak, jakby zostało złożone 15 lutego. Wcześniejsze złożenie PIT 2020 nie przyspieszy więc otrzymania zwrotu z nadpłaconego podatku. Zgodnie z przepisami wciąż będziemy musieli poczekać do 45 dni.
Zeznania podatkowe w e-PIT
Usługa e-PIT, czyli składania zeznania podatkowego online, będzie możliwa także w tym roku. Zgodnie z terminami sprawdzimy swoje zeznania podatkowe od 15 lutego 2020 roku. Możliwe będzie złożenie: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38.
Ministerstwo Finansów poinformowało również, że PIT-28 i PIT-36 nie obejmują przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
Jak złożyć PIT 2020 online?
Aby sprawdzić swoje rozliczenie i złożyć je online, musisz wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do systemu. Logowanie może przebiegać na dwa sposoby: z wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub poprzez podanie informacji o przychodzie.
Łatwiejszym sposobem rozliczenia PIT 2020 online jest wykorzystanie Profilu Zaufanego. Metoda ta wymaga bowiem jedynie zalogowania się do banku, w którym posiadasz konto i który umożliwia takie wykorzystanie. Są to: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao,mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, platforma Envelo.
Drugi sposób logowania wymaga podania: numery PESEL lub NIP, kwoty przychodu z deklaracji podatkowej za 2018 rok oraz kwoty przychodu z informacji od pracodawców za 2019 rok.
Mikrorachunek podatkowy
Zmianą wprowadzoną w 2020 roku jest też mikrorachunek podatkowy. Jest to rachunek, na który wpływają rozliczenia PIT, CIT oraz VAT. Jego numer można wygenerować na stronie www.podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym. Mikrorachunek przyda się szczególnie przedsiębiorcom, bo dzięki niemu można rozliczyć się za wszystko w jednym miejscu. Warto też dodać, że mikrorachunek nic nie kosztuje.