Chcąc opłacić złożone przez Internet zamówienie, możemy między innymi skorzystać z rozwiązania, które współcześnie cieszy się coraz większą popularnością, czyli z płatności odroczonej. Umożliwia ona zakupy osobom, które potrzebują dokonać zapłaty w późniejszym, bardziej dogodnym dla nich terminie. Jak działają płatności odroczone? Dowiesz się z tego artykułu.
Kilka słów o płatności odroczonej
W skrócie odroczona płatność to inaczej transakcja umożliwiająca kupującemu uregulowanie płatności za zakup przedmiotu lub skorzystanie z usługi online w późniejszym terminie. Obecnie z usługą płatności odroczonej spotkamy się w trzech systemach płatności, to jest w Payu, Dotpay oraz Przelewy24. Choć działają na tej samej zasadzie, to różni je jednak długość odroczenia spłaty. Za pomocą Przelewy24 odroczymy spłatę o 3 tygodnie w Dotpay i w Payu będzie to z kolei 30 dni.
Dla konsumenta jest to wyjątkowo korzystne, ponieważ umożliwia mu natychmiastowe otrzymanie zamówionego towaru, nie narażając przy tym na dodatkowe koszty. Co ważne o tym, czy chcemy zwrócić zamówienie, czy jednak je zatrzymać możemy zdecydować jeszcze przed uregulowaniem należności.
Choć w Polsce usługa ta jest stosunkowo nowa to w krajach Europy Zachodniej jak Austria czy Niemcy za jej pomocą realizowanych jest blisko 30% zakupów przez Internet.
Na czym polegają płatności odroczone?
Działanie płatności odroczonej jest wyjątkowo proste i chcąc z niej skorzystać, należy podjąć taką decyzję już na etapie składania zamówienia i podczas jego finalizacji wybrać jeden z trzech wymienionych wcześniej systemów płatności. Następnie należy potwierdzić potrzebę skorzystania z odroczonej płatności. Końcowym etapem będzie złożenie naszych danych osobowych i dokończenie zamówienia.
Chcąc skorzystać z odroczonej płatności, należy pamiętać, że kwota naszego zamówienia nie powinna przekroczyć kwoty 5000 złotych, a sama płatność zostanie odroczona o określoną liczbę dni w zależności od systemu płatności. Co istotne usługa ta jest bezpłatna, a odsetki zostaną naliczone dopiero po przekroczeniu terminu odroczenia. W takim przypadku płatność możemy rozłożyć na dogodne raty.
Działalność gospodarcza, a płatność odroczona
Płatność odroczona jest to korzystne rozwiązanie nie tylko dla klientów, ale również firm, które ją oferują, ponieważ są dzięki temu bardziej konkurencyjni na rynku, a także zapewniają sobie w ten sposób szybszy zarobek.
Które sklepy umożliwiają zakupy za pomocą płatności odroczonej?
Lista sklepów online, które umożliwiają zakupy za pomocą odroczonej płatności, obecnie liczona jest już w tysiącach i stale rośnie. Do najpopularniejszych sklepów, które wdrożyły usługę odroczonej płatności, należą między innymi Castorama, Allegro, Hebe, Decathlon, Martes Sport, czy Inglot.
Chcąc sprawdzić, czy dany sklep umożliwia odroczoną płatność, warto przejść do formularza zamówienia i upewnić się w kwestii dostępnych form płatności.
Płatność odroczona, jak z niej skorzystać?
Obowiązkowym krokiem umożliwiającym nam skorzystanie z płatności odroczonej podczas zakupów w Internecie będzie założenie konta w wybranym wcześniej systemie płatności. Gdy założenie konta i aktywację usługi mamy za sobą należy złożyć zamówienie i kończąc transakcję zaznaczyć usługę odroczonej płatności. Kolejnym krokiem będzie weryfikacja klienta, która w przypadku, gdy przebiegnie pozytywnie, skończy się dokończeniem transakcji. Wybierając system płatności, warto również zwrócić uwagę, ile wynosi maksymalna kwota odroczonej płatności, ponieważ w zależności od systemu płatności będzie znacząco się od siebie różnić i wahać od 2000 do nawet 10000 złotych.
Ile kosztuje skorzystanie z płatności odroczonej?
Niewątpliwym atutem tej usługi jest fakt, że jest ona całkowicie bezpłatna. Dodatkowo zamówienie otrzymamy całkowicie za darmo i mamy minimum 3 tygodnie na to, żeby podjąć decyzję, czy zamówiony towar chcemy zostawić, czy też oddać. Również w przypadku tej drugiej opcji nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Niezależnie od płatności odroczonej koszt naszego zamówienia jest niezmienny. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy przekroczymy termin uiszczenia opłaty za towar czy usługę. Wtedy możemy się spodziewać dodatkowych kosztów, w skład których wchodzi prowizja.
Płatności odroczone ich zalety i jedna wada
Odroczone płatności mają wiele zalet, należy do nich przede wszystkim możliwość zapłacenia za zakupy w późniejszym terminie, a także brak oczekiwania na zwrot środków, jeśli dany produkt nie spełnił naszych oczekiwań. Natomiast jedyną wadą jest ryzyko braku pieniędzy na koncie w sytuacji, gdy konieczne będzie opłacenie zakupionego wcześniej towaru. Tego typu sytuacji możemy jednak łatwo uniknąć, planując wydatki z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.