Płatność Pay-by-link: czym jest i jak działa?

Nawet 59% internautów korzysta z płatności pay by link. Za ich pomocą Twoje zamówienie może być opłacone w kilka sekund, a Ty otrzymasz swoje zakupy jeszcze szybciej. Na czym polegają płatności internetowe pay by link i czy są bezpieczne? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Czym są płatności pay by link?

Znasz to uczucie, kiedy zależy Ci na szybkich zakupach w sieci? Znajdujesz wymarzoną rzecz dla siebie lub kogoś bliskiego i chcesz ją czym prędzej zamówić. Składasz zatem zamówienie i płacisz za zakupy. Zanim jednak sprzedawca wyśle Twoją paczkę, czeka na zaksięgowanie Twojej  wpłaty. Stan ten może trwać nawet cały dzień, a tym samym proces wysyłki się wydłuży.
A gdyby tak przyśpieszyć wysyłkę zamówień? Wystarczy, aby sklep internetowy został poinformowany o Twojej wpłacie, żeby mógł spakować i wysłać Twoje zakupy. Tak właśnie działa pay by link, czyli szybkie płatności internetowe.
Dzięki pay by link nie musisz samodzielnie wypełniać formularza z przelewem. Tym samym unikasz ryzyka, że popełnisz jakiś błąd. Jest to pomocne zwłaszcza wtedy, kiedy Ci śpieszy się i chcesz zapłacić za zakupy w internecie jednym kliknięciem. Takie rozwiązanie podsuwa właśnie pay by link. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają płatności internetowe.

Jak działają płatności internetowe pay by link?

Skoro ponad połowa konsumentów chce korzystać z płatności pay by link, większość sklepów internetowych chce zapewniać taką opcję swoim klientom. Dlatego coraz częściej możesz spotkać się z taką formą zapłaty za zamówienie.
Jak sama nazwa mówi, pay by link to płatności przez link. Tak też jest w rzeczywistości. Aby mogło dojść do takiej płatności, potrzebne są 3 strony: Twoje konto bankowe, operator świadczący usługi płatnicze, a także sklep internetowy korzystający z rozwiązania pay by link.
Działanie pay by link najłatwiej omówić na przykładzie. Załóżmy, że składasz zamówienie w sklepie internetowym. Opcja pay by link najczęściej pojawia się wtedy, kiedy wybierzesz płatność elektroniczną. Następnie zostaniesz przekierowany na stronę operatora płatniczego, gdzie wybierasz bank, w którym posiadasz konto. 
Wybór banku zabiera Cię na stronę jego logowania. Po podaniu niezbędnych danych otrzymujesz gotowy już formularz przelewu. Nie musisz na nim uzupełniać już odbiorcy ani kwoty. Dane te zostały pobrane automatycznie. Twoim zadaniem jest wyłącznie potwierdzenie i weryfikacja płatności.
Kiedy transakcja zakończy się, zostajesz przekierowany z powrotem do sklepu. Całość zajmie Ci nie dłużej niż kilkanaście sekund i przyśpiesza Twoje zakupy w sieci. Sprzedawca od razu otrzymuje informację o dokonanej wpłacie i może zacząć realizację zamówienia. To, kiedy otrzyma wpłacone przez Ciebie środki, zależy zaś od zawartej umowy z operatorem płatniczym.

Pay by link a bezpieczeństwo

Pay by link znacznie skróciło czas na wypełnienia formularzy i realizowanie zamówień. Czy jednak tak proste płatności internetowe są w pełni bezpieczne? Jak się ustrzec przed ewentualnymi oszustami?
Kiedy decydujesz się na pay by link, zostaniesz przekierowany do logowania do swojego banku. Musisz podać nie tylko swój login, ale także hasło. Zanim to zrobisz, upewnij się, czy strona jest bezpieczna i rzeczywiście należy do Twojego banku. Zwróć uwagę na to, jak wygląda adres URL. Na jego początku powinien znajdować się protokół “https”, który oznacza bezpieczne i szyfrowane połączenie. Sprawdź także, czy obok adresu jest symbol z zamkniętą kłódką. 
Pamiętaj również, że każdy operator płatności musi spełniać wymagania KNF - Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli pełni swoją działalność zgodnie z prawem, będzie umieszczony na stronie KNF jako podmiot prowadzący usługi płatnicze.

Pay by link - podsumowanie

Większość z nas kupuje w internecie. Z każdym rokiem zakupy stają się coraz prostsze i krótsze. Dzięki zaś płatnościom internetowym pay by link otrzymasz zamówienie jeszcze szybciej. Jeśli do tej pory nie płaciłeś w ten sposób za zakupy, wypróbuj to rozwiązanie następnym razem.

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu