Płatność za pobraniem - jak działa?

Coraz chętniej kupujemy online. Zachęcają nas do tego okazyjne ceny i szeroki wybór. Okazuje się jednak, że nie wszystkie sposoby płatności są dla Polaków jasne. Wyjaśniamy więc, czym jest płatność za pobraniem i jakie ma zalety.


Co to jest płatność za pobraniem?

Płatność za pobraniem to jedna z opcji płatności online. W odróżnieniu do najpopularniejszej formy, czyli przelewów, transakcja nie jest realizowana przed otrzymaniem zakupionego produktu. Wybierając płatność za pobraniem, płacimy za wysyłkę dopiero w momencie jej odbioru. Oznacza to, że płacisz za produkt, kiedy dostawca ci go wręcza lub kiedy zjawiasz się po odbiór na poczcie.

Kiedy płatność za pobraniem się opłaca?

Płatność za pobraniem jest najlepszą metodą płatności dla osób, które z jakiegoś powodu nie mają zaufania do danego sklepu. Płacąc za produkt dopiero po otrzymaniu go, bezpieczeństwo transakcji jest pewniejsze.

Ponadto, płatność za pobraniem jest też rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują w danym momencie wystarczającą ilością środków na koncie, a chcą szybko zakupić produkt. Może to być szczególnie korzystne, kiedy trwa akurat czasowa promocja lub ilość towaru jest ograniczona.

Wady i zalety płatności za pobraniem

Płatność za pobraniem ma i zalety, i wady. 

Wśród plusów tego typu transakcji należy wymienić

  • pewność dostawy – bywa, że produkt zakupiony w sieci z jakiegoś powodu nie jest dostarczony (np. zgubiona paczka, pomyłka przy wysyłce), przez co proces odzyskania pieniędzy może być długi i męczący. Wybierając płatność za pobraniem, nie musisz przez to przechodzić, ponieważ płacisz tylko, kiedy wysyłka trafia w twoje ręce.
  • szybka realizacja – chociaż szybkie przelewy są już normą, księgowanie płatności wciąż może zająć od kilku godzin do kilku dni. Sprzedawca nie może więc wysłać produktu, dopóki nie dostanie zapłaty. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast przy płatności za pobraniem. Wysyłka zazwyczaj realizowana jest od razu.
  • bezproblemowa rezygnacja – anulowanie zamówienia online i odzyskanie pieniędzy wysłanych przelewem to często długie i żmudne procesy. W przypadku płatności za pobraniem możesz zrezygnować z transakcji już w momencie odbioru paczki. Co więcej, możesz jej nawet wcale nie odbierać.
  • większa prywatność – kiedy płacimy gotówką, nie ma zbyt wielu dowodów na to, że doszło do transakcji. Zakup prezentu-niespodzianki może być zaskakująco prosty.

Wady płatności za pobraniem

  • bywa droższa – sprzedawca trochę ryzykuje, wysyłając paczkę za pobraniem, więc wyższa cena takiej wysyłki jest swego rodzaju zabezpieczeniem. Niekiedy może się okazać, że wysyłka jest droższa od zakupionego towaru.
  • jeśli płacisz gotówką, musisz mieć odliczoną sumę – kurier nie musi mieć przy sobie drobnych, aby wydać ci resztę, więc brak odliczonej kwoty może być problemem.

Brak opcji płatności za pobraniem – co robić?

Niestety, nie wszystkie sklepy oferują opcję płatności za pobraniem. Do 2014 roku prawo narzucało taki obowiązek na sklepy online, jednak dziś jest to już nieaktualne. Jeśli opcja płatności za pobraniem jest niedostępna, musisz wybrać inną.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu