Czy karta płatnicza musi być podpisana od razu po jej otrzymaniu? Czy prawdą jest to, że niepodpisana karta płatnicza jest nieważna, a brak podpisu może skutkować jej zatrzymaniem? Jakie są konsekwencje niepodpisania karty płatniczej przez użytkownika oraz z czym to się wiąże? Bez obaw, odpowiemy na wszystkie te nurtujące pytania i rozwiejemy wątpliwości odnośnie do konieczności złożenia podpisu na kartach płatniczych.
Czy trzeba podpisać kartę płatniczą?
Niekoniecznie, wszystko zależy od banku, który wydaje daną kartę, ponieważ karta prawnie nie należy do klienta, który jest jedynie użytkownikiem, a jest własnością banku. W zależności od tego, czy w umowie, która jest podpisywana podczas zakładania konta, lub wydawania karty płatniczej istnieje zapis o konieczności złożenia podpisu na odwrocie, należy się do niego zastosować. Niektóre banki nie wymagają składania podpisu na karcie, inne tak. Istnieją różne rodzaje kart płatniczych, tyczy się to zarówno kart debetowych, jak i kredytowych. O ile operatorzy kart tacy ja Visa, Mastercard, American Express nie wymagają podpisu użytkownika na karcie, tak sam bank może zastrzec taki zapis w regulaminie. Należy dokładnie przejrzeć swoją umowę, żeby potem uniknąć niedomówień i nieprzyjemnych sytuacji.
Dlaczego karta płatnicza musi być podpisana?
Wcześniej podpis na karcie płatniczej był obowiązkowy bez wyjątku. Wzięło się to stąd, że w Stanach Zjednoczonych znaczna część użytkowników korzystała z autoryzacji płatności za pomocą podpisu, który był weryfikowany przez sprzedawcę na podstawie oryginału na karcie płatniczej. Wiarygodność podpisu była więc kluczową kwestią, chociażby podczas codziennych zakupów. Aktualnie wszystko zależy od banku wydającego kartę płatniczą i zawartej umowy między nim a użytkownikiem danej karty. W większości banków sugerowane jest, aby była ona jednak podpisana, łączy się to głównie z bezpieczeństwem, a nie unieważnianiem przy każdej próbie dokonania płatności. Tak więc skoro na odwrocie karty płatniczej widnieje miejsce na jej podpisanie, należy to zrobić.
Co w sytuacji, gdy karta płatnicza nie jest podpisana?
W ustawie o usługach płatniczych widnieje kilka okoliczności, w których istnieje możliwość odmówienia zapłaty, są to:
· brak możliwości dokonania akceptacji transakcji płatniczej,
· zablokowanie karty płatniczej,
· niezgodność podpisu osoby upoważnionej,
· stwierdzenie posługiwania się kartą płatniczą przez osobę nieupoważnioną,
· upływ terminu ważności karty,
· odmowa okazania dokumentu tożsamości, w sytuacji, gdy w uzasadnionych okolicznościach akceptant poprosił o to osobę.
Jak widać, nie ma w oficjalnym wyliczeniu zapisu o tym, że należy podpisać kartę płatniczą. Niemniej jednak na niektórych egzemplarzach można zauważyć napis "not valid until signed" co oznacza, że podpis na karcie jest niezbędny, aby była ona ważna. Mimo to nadal jest w pełni funkcjonalna i można się nią posługiwać. Więc w sytuacji, gdy sprzedawca zauważy brak podpisu na karcie płatniczej, nie może pociągnąć nas do odpowiedzialności na mocy ustawy o usługach płatniczych. W czasach otwartej bankowości oraz rozmaitych form płatności taka sytuacja może zdarzyć się rzadko, co nie zmienia faktu, że nadal może mieć miejsce. Warto więc zadbać o to, aby podpis widniał na karcie i najlepiej podpisać ją cienkim wodoodpornym markerem, tak aby podpis pozostał tam na długo, a my dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji.