Wysokie rachunki za prąd powodują, że nasz domowy budżet może stracić swoją stabilność, a my przy każdej kolejnej fakturze przechodzimy przez załamanie nerwowe. Ale czy wiesz, że masz wybór i jeśli nie jesteś zadowolony z jakości usług i ich cen możesz zmienić sprzedawcę prądu do swojego domu? Zanim jednak to zrobisz, warto porównać oferty i to nie tylko ze względu na stawki opłat, ale i jakość współpracy dostawcy z klientami.
Kim jest dystrybutor energii elektrycznej?
Dystrybutorem energii elektrycznej określamy instytucję, która jest odpowiedzialna za infrastrukturę przesyłową (m.in. linie przesyłowe, urządzenia pomiarowe, stacje transformatorowe) na danym terenie (działalność w rejonie prowadzi tylko jeden dystrybutor). Operator Systemu Dystrybucyjnego, w skrócie zwany OSD, nie podlega zmianie.
Kim jest sprzedawca energii elektrycznej?
Sprzedawca jest pośrednikiem, który jedynie korzysta z infrastruktury OSD. To odpowiada za dostawę energii elektrycznej do konkretnych odbiorców. Energię możemy zakupić od każdej firmy, która posiada koncesję wydaną przez URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki.
Dystrybutor i sprzedawca – różnica
Dystrybutor jest właścicielem „kabli”, który odpowiada za jakość prądu, ciągłość jego dostaw i odczyt liczników. Natomiast sprzedawca korzysta z infrastruktury OSD i sprzedaje nam prąd.
Na terenie Polski głównymi dystrybutorami energii elektrycznej są:
- PGE Dystrybucja S.A. - główny dostawca prądu na terenie Polski centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej.
- ENERGA-OPERATOR S.A. - główny dostawca prądu na terenie Polski centralnej i północnej.
- ENEA OPERATOR S.A. - główny dostawca prądu na terenie Polski zachodniej i północno-zachodniej.
- TAURON Dystrybucja S.A. - główny dostawca prądu na terenie Polski południowej i południowo-zachodniej.
- RWE Stoen Operator Sp. z o.o. - główny dostawca prądu na terenie Warszawy.
Porównanie ofert dostawców prądu
Porównując oferty dostawców porównujemy oferty dystrybutorów, a nie sprzedawców. Warto jednak pamiętać, że bardzo często dostawca prądu jest również jego sprzedawcą. Dostawca ma ściśle określone obowiązki. Do najważniejszych należą:
- prowadzenie w sieci dystrybucyjnej ruchu sieciowego,
- eksploatacja, remonty, konserwacja sieci,
- rozbudowa i rozwój sieci,
- współpraca z firmami energetycznymi i innymi operatorami systemów,
- realizacja zadań dotyczących bilansowania systemu,
- zarządzanie mocą jednostek wytwórczych, które są przyłączone do sieci dystrybucyjnej,
- zarządzanie ograniczeniami systemowymi,
- dostarczanie informacji operatorom innych systemów i użytkownikom sieci,
- umożliwianie realizacji umów,
- dbanie o bezpieczeństwo pracy sieci dystrybucyjnej.
Ze względu na brak możliwości zmiany samego dystrybutora należy porównywać ceny i jakość obsługi nie dostawców, a sprzedawców energii elektrycznej, co w wygodny sposób umożliwiają nam kalkulatory internetowe, w których uwzględniasz zarówno rodzaj taryfy i poziom zużycia energii elektrycznej. I pamiętaj, jeśli dostawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków to możesz ubiegać się o rekompensatę strat poniesionych w wyniku zaistniałej sytuacji.