Roaming – jak nie wrócić z wakacji z gigantycznym rachunkiem

Planujesz wakacje za granicą? Sprawdź zatem, jak uniknąć gigantycznych rachunków za roaming. Słono mogą kosztować nie tylko połączenia, ale też odbieranie wiadomości czy… włączony Internet.


Połączenia w Unii Europejskiej

Od 2017 roku w Unii Europejskiej zaczął obowiązywać nowy sposób rozliczeń za połączenia i wiadomości. Roam like at home, czyli roaming jak w domu, ma gwarantować taką samą cenę za usługi jak w kraju zamieszkania. Nawet mają nielimitowane rozmowy i wiadomości, nie poniesiemy dodatkowych kosztów.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przesył danych może być rozliczany nieco inaczej mimo Roam like at home. Niektóre sieci oferują dodatkowe pakiety internetu do bezpłatnego wykorzystania na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Długie wakacje? Upewnij się, że nie zapłacisz więcej

Zasady roamingu w krajach UE nie pozostały obojętne sieciom komórkowym, których przychody znacznie zmalały. Wprowadzono więc naliczanie dodatkowych opłat za korzystanie z sieci w trakcie długiego pobytu. Sytuacja ta nie dotyczy jednak osób przebywających na wakacjach. Ma się odnosić do klientów, którzy często i na długo wyjeżdżają za granicę lub mieszkają tam nawet na stałe. Wynika to z Polityki Uczciwego Korzystania.


Roaming poza Unią Europejską

Jeżeli planujesz wakacje w kraju nienależącym do Unii Europejskiej, musisz skontaktować się z operatorem. Każda sieć ma bowiem przygotowany własny cennik usług dla takiego przypadku. Opłaty zależą dodatkowo od strefy, do której wyjeżdżasz. Ceny za minutę wykonanego połączenia mogą wynosić od 4 do nawet 15 zł. Opłaty naliczane są także za odebranie połączenia. Wówczas ceny są trochę niższe, bo wynoszą od ok. 2 do 6 zł.

Na szczególnej uwadze należy też mieć sposób rozliczeń za wysył MMS-ów oraz ich odbiór. Cena jest wówczas zależna od ilości kB.


Miej na uwadze specjalne oferty

Niektórzy operatorzy oferują specjalne pakiety roamingowe dla klientów, którzy wyjeżdżają poza Unię Europejską. Są one zwykle korzystniejsze od opłat nieobjętych pakietem, ale trzeba też liczyć się z tym, że oferty nie dotyczą całego globu. Z reguły są to określone kraje. Dlatego to bardzo istotne, aby uzyskać szczegółowe informacje u operatora.


Pamiętaj, aby wyłączyć przesył danych

Wakacje za granicą mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, jeżeli masz wyrobiony nawyk noszenia telefonu z ciągle włączonym przesyłem danych. Wbrew pozorom niekorzystanie z Internetu wcale nie oznacza, że telefon nie pobiera żadnych danych. Smartfony automatycznie pobierają różnego rodzaju aktualizacje czy informacje choćby o lokalizacji i pogodzie. Są to stosunkowo niewielkie dane, które mogą przełożyć się na naprawdę wielkie opłaty.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu