Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się płatności zbliżeniowe telefonem, czy smartwatchem. Przewiduje się, że płatności telefonem będą tylko zyskiwać na popularności. Chcesz dowiedzieć, dlaczego płacenie smartfonem Ci się opłaca? Przeczytaj ten artykuł do samego końca.
Płatności zbliżeniowe telefonem, co warto o nich wiedzieć?
Po pierwsze płacenie telefonem będzie możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy nasz smartfon spełnia parametry techniczne jak posiadanie anteny NFC. Aby, móc korzystać z płatności zbliżeniowych w ustawieniach telefonu powinniśmy aktywować moduł NFC. Kolejnym krokiem, który zbliży nas do płatności zbliżeniowych telefonem, jest upewnienie się, czy aplikacja banku umożliwia nam płatności telefonem.
Płatności mobilne działają na identycznej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku karty bankowej. Chcąc płacić telefonem, przykładamy go do terminala płatniczego z funkcją zbliżeniową i dokonujemy płatności smartfonem.
Płatności telefonem, a technologia HCE
Choć technologia NFC jako pierwsza umożliwiała płatności zbliżeniowe to ze względu na to, że chcąc płacić zbliżeniowo należało wymienić kartę sim u operatora sieci to obecnie coraz częściej jest ona zastąpiona technologią HCE, która umożliwia zapis danych bez konieczności wymiany karty SIM na nową, jak miało to miejsce w przypadku technologii NFC. Chcąc dokonać płatności zbliżeniowej, potrzebujemy wyłącznie aplikacji banku, a dane z niej zostaną zapisane jednocześnie w telefonie oraz zewnętrznym serwerze z kontem użytkownika dostępnym online.
Płatności BLIK, co warto o nich wiedzieć?
Zastanawiasz się, jak działa BLIK? Ten system elektronicznych płatności zastępuje nam kartę płatniczą z dedykowanym 6-cyfrowym kodem. Poprzez aplikację banku generujemy kod, który wykorzystamy podczas płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, czy w bankomacie. Zastąpi nam on dotychczasowy kod PIN.
Google Pay, jakie daje nam możliwości?
Google Pay, a wcześniej Android Pay umożliwia nam połączenie wszystkich posiadanych kart w jednym systemie płatności, tworząc tym samym mobilny portfel. Za pomocą aplikacji skorzystamy z dodatkowej karty płatniczej, gdy zabraknie nam środków pieniężnych na karcie głównej.
Apple Pay, czyli coś dla fanów słynnego jabłuszka
Apple pay jest to aplikacja dedykowana właścicielom smartfonów Apple, obecnie technologia ta należy do najszybciej rozwijających się, jeśli chodzi o płatności mobilne.
Zalety płatności zbliżeniowych
Ponieważ płacenie telefonem jest naprawdę proste
Niewątpliwym atutem płatności mobilnych jest fakt, że wykorzystujemy do nich urządzenia, które zawsze mamy pod ręką, czyli smartfon oraz smartwatch. Dodatkowo większość tych urządzeń już teraz pozwala na płatności zbliżeniowe.
Czas to pieniądz
Płatności zbliżeniowe telefonem umożliwiają szybsze dokończenie transakcji w sklepie stacjonarnym, ponieważ do jej autoryzacji nie jest potrzebny kod PIN, a wystarczy zeskanowanie linii papilarnych lub rysów twarzy, chyba że dokonujemy transakcji na kwotę powyżej 100 złotych, wtedy podanie kodu PIN będzie konieczne.
Coraz częściej poprzez płatność telefonem możemy dokończyć transakcję także w sklepach online. W tym przypadku obowiązywać nas będą limity transakcyjne takie same jak w przypadku tradycyjnej karty płatniczej.
Bezpieczeństwo
Atutem płatności mobilnych, o których nie sposób nie wspomnieć, jest poczucie bezpieczeństwa, jakie dają. W przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu wystarczy raz skontaktować się z bankiem, aby zastrzec usługę płatności zbliżeniowych telefonem. W przypadku utraty portfela cała procedura byłaby bardziej skomplikowana, ponieważ wymagałaby zastrzeżenia każdej karty płatniczej pojedynczo.
Płatności telefonem są również bezpieczne z tego względu, że chronione są wielopoziomowo i wymagają potwierdzenia za pomocą odcisku palca, czy kodem PIN lub BLIK. Najnowsze smartfony posiadają również zabezpieczenie w postaci czytnika geometrii twarzy, co sprawia, że uruchomienie aplikacji banku i potwierdzenie transakcji bez obecności właściciela smartfona jest właściwie niewykonalne.
Płatności zbliżeniowe telefonem od kilku lat wykazują tendencję rosnącą, jeśli chodzi o liczbę ich użytkowników. Szacuje się, że obecnie ich liczba z każdym rokiem zwiększa się o blisko 10% i systematycznie rośnie. Jeśli ta tendencja się utrzyma, istnieje możliwość, że płatności zbliżeniowe wyprą tradycyjną kartę płatniczą, dlatego już teraz warto podejść do swojego banku i zapytać o możliwość płatności telefonem.