Sezon wakacyjny w pełni. W trakcie przygotowań do wyjazdu nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. Czy ubezpieczenie na wakacje jest konieczne? Na co zwrócić uwagę? Czy organizator wycieczki uchroni cię przed dużymi kosztami?
Nawet 800 tys. za tydzień w szpitalu
Swego czasu było głośno o Polaku, który wyjechał na urlop do Meksyku wraz z rodziną. Niestety wakacje skończyły się nienajlepiej. Mężczyzna dostał udaru, przez co konieczny był pobyt w szpitalu i kosztowne badania. Okres hospitalizacji trwał tydzień, a następnie Polak został przetransportowany do swojego kraju. Rachunek za pobyt w szpitalu i transport wyniósł prawie 800 tys. zł.
Czy można było tego uniknąć? Mężczyzna z pewnością nie zakładał, że będzie musiał spędzić urlop w szpitalu. Z tego też powodu nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia. To, które posiadał, pokrywało tylko jeden dzień pobytu w szpitalu.
OWU może nie wystarczyć
OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, to pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, wykupując ofertę biura podróży. To właśnie w OWU określone są warunki ubezpieczenia i kwota, na jaką jesteśmy ubezpieczeni. To tam znajdziesz szczegółowo informacje o tym, co odszkodowanie pokrywa, a czego nie. Poznasz też wykluczenia.
Podstawowe ubezpieczenia są zazwyczaj niskie i nie pokrywają kosztów leczenia w szpitalu. Niekiedy ubezpieczenia nie obejmują też sprzętu czy bagażu.
Na co zwrócić uwagę?
Jeśli dokładnie przestudiujesz OWU i dojdziesz do wniosku, że ubezpieczenie jest niewystarczające, zapytaj o możliwość jego rozszerzenia. Według szacunków aż 60 proc. klientów nie decyduje się na wykupienie dodatkowej polisy, a to duży błąd.
Indywidualnie dobrana polisa może ubezpieczać cię na większe kwoty. Zazwyczaj istnieje też opcja rozszerzenia jej, gdy z powodu choroby przewlekłej (np. cukrzycy) znajdujesz się w grupie wykluczeń. Indywidualne ubezpieczenie daje także większe poczucie komfortu, ponieważ dopasowane jest do twoich potrzeb. Ubezpieczyciel weźmie bowiem pod uwagę nie tylko miejsce, w które wyjeżdżasz, ale też aktywności, których planujesz się podjąć.
Ubezpieczenie na wakacje poza Unią Europejską
Specjaliści radzą, aby zawsze kupować ubezpieczenie na wakacje. Podkreślają przy tym, że wymagają tego zwłaszcza wyjazdy poza Unię Europejską. To tam ewentualne koszty poniesione z tytuły hospotalizacji są największe. Dużym problemem jest też ewentualny transport medyczny, który w przypadku wylotu zza oceanu wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Warto przy tym podkreślić, że długość pobytu poza UE nie ma większego znaczenia, bo ryzyko wypadku jest zawsze takie samo. Jeśli więc planujesz wakacje za granicą, przeznacz dodatkowe pieniądze na polisę indywidualną.