Skoro tak wiele czynności przenoszonych jest do Internetu, to czemu nie korzystać z niego także podczas zakupów. Tym bardziej, że form płatności online jest naprawdę wiele. Dzięki nim transakcje dokonywane są niemalże błyskawicznie. Zwłaszcza wtedy, gdy realizuje się je za pomocą wirtualnej karty płatniczej.
Czym jest wirtualna karta płatnicza?
Zwykłe plastikowe karty płatnicze lub kredytowe znajdują się w portfelach kilkudziesięciu milionów Polaków. Stanowią one alternatywę dla płatności gotówkowych, ze względu na szybkość, komfort i bezpieczeństwo transakcji. Te udogodnienia sprawiają, że coraz rzadziej płaci się banknotami i monetami. W 2005 roku za płatności detaliczne w Polsce gotówką płaciło aż 98% rodaków. Tymczasem w 2018 r. transakcje gotówkowe to jedynie 57%.
Jednak zmiany przyzwyczajeń dotyczących form płatności są jeszcze szersze i co ważne, wpływa na nie właśnie internet. Według raportu "Płatności cyfrowe 2020" 27% respondentów od 2020 roku znacznie częściej robi zakupy w internecie. Rzecz jasna, taki trend wywołany jest m.in. przez wybuch pandemii koronawirusa. Natomiast można się domyślać, że użytkownicy decydują się na płatności online, także ze względu na ich wygodę.
Wirtualne karty płatnicze są cyfrowym odpowiednikiem plastikowych kart, którymi płacimy przy pomocy terminala. Istnieją one jedynie w Internecie, natomiast tak jak tradycyjne karty, posiadają 16-cyfrowy numer, nazwę wydawcy, datę ważności oraz kod CVV lub CVC.
Jakie są rodzaje kart wirtualnych?
Karty wirtualne dzielimy na trzy rodzaje:
- karty kredytowe
- karty debetowe
- karty przedpłacone (prepaid)
Wirtualna karta kredytowa jest powiązana z kontem bankowym. Korzysta się z niej według takich samych zasad jak w przypadku tradycyjnych kart tego typu. Za poszczególne towary i usługi płaci się, obciążając odnawialny limit kredytowy, który ustalany jest przez bank.
Z karty debetowej również korzysta się tak, jak z jej plastikowego odpowiednika. Zgromadzonymi na niej środkami zarządza się w ramach ustalonego na koncie debetu.
Natomiast wirtualne karty przedpłacone umożliwiają płatności pre-paid. Płaci się nimi, gdy uprzednio zostaną one zasilone odpowiednią kwotą. Przykładem takiej metody jest karta PaySafeCard.
Wirtualna karta - jak ją założyć?
Za "wydanie" wirtualnej karty kredytowej lub debetowej odpowiada bank. Zasady jej użytkowania zależne są od rodzaju konta. W pewnych bankach kartę wirtualną uzyskuje się od razu, natomiast w innych, aby móc z niej korzystać, należy spełnić określone warunki.
Użytkowanie wirtualnej karty przedpłatowej nie musi być poprzedzone posiadaniem konta bankowego. Karta paysafecard umożliwia swobodne płatności online bez konieczności podawania danych osobowych w trakcie transakcji, potrzebne są one jedynie do jej zakupu. Sam zakup karty PaySafeCard jest bardzo prosty: wybieramy odpowiedni nominał, podajemy wymagane dla realizacji transakcji dane kontaktowe, dokonujemy płatności przelewem lub jeszcze szybciej – Blikiem.W kolejnym kroku, na nasz adres e-mail otrzymamy 16-cyfrowy kod doładowania.
Wady i zalety karty wirtualnej
Karta wirtualna przede wszystkim pozwala na kontrolowanie internetowych wydatków. Wgląd w budżet jest swobodny, przez co możesz nim lepiej zarządzać.
Kartą wirtualną zapłacisz za wiele produktów i co najważniejsze nie narazisz się na różnego rodzaju cyberataki. Bezpieczeństwo tej formy płatności to jedna z jej największych korzyści.
Ponadto, kartami wirtualnymi możesz zapłacić za granicą, jednocześnie nie ponosząc opłat za przewalutowanie.
Płatności kartą wirtualną dla niektórych mogą być nieco uciążliwe. W przypadku kart pre-paid najczęściej narzeka się na konieczność doładowywania konta przed zrealizowaniem transakcji. Z kolei karty wirtualne debetowe oraz kredytowe obciążone są niekiedy dodatkowymi opłatami ustalonymi przez bank.