Wymiana dowodu osobistego – formalności, o których musisz pamiętać

Kiedy należy wymienić dowód osobisty? Jakie dokumenty trzeba przygotować? Czy można wszystko załatwić przez internet? Na te i inne pytania dotyczące wymiany dowodów odpowiadamy w naszym artykule.

Wymiana dowodu osobistego: kiedy obowiązkowa?

Istnieje 5 sytuacji, gdy wymiana dowodu osobistego jest konieczna:

  • gdy upłynął termin ważności dowodu;
  • gdy zmieniły się dane zawarte w dowodzie osobistym (poza adresem zameldowania i nazwą organu wydającego dokument);
  • gdy wizerunek posiadacza zmienił się na tyle, że trudno zidentyfikować właściciela dowodu;
  • gdy dowód został uszkodzony lub zgubiono go;
  • gdy dowód osobisty do organu gminy lub placówki konsularnej przekazała osoba trzecia.

Poza tymi sytuacjami istnieją też okoliczności, w których możesz dobrowolnie wymienić dowód, np.:

  • masz zwykły dowód, a chcesz mieć e-dowód;
  • masz e-dowód, ale bez certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania.

Jak wymienić dowód osobisty?

Aby wymienić dowód osobisty, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić na dwa sposoby: osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy lub przez internet. 

Wymiana dowodu osobistego w placówce

Musisz przygotować aktualną fotografię do dowodu i dotychczas posiadany dowód. Jeśli składasz wniosek, bo utraciłeś poprzedni dowód, musisz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość np. paszport. Wniosek możesz wydrukować wcześniej w domu, ale dostaniesz go również w urzędzie.

Po wypełnieniu wniosku i przygotowaniu odpowiednich dokumentów musisz udać się do właściwego urzędu. Tam dostaniesz potwierdzenie złożenia wniosku i dowiesz się, jaka jest przewidywana data odbioru dowodu. Zwykle odbywa się to w ciągu 30 dni.

Wymiana dowodu osobistego przez internet

Dowód osobisty można złożyć online na stronie obywatel.gov.pl. W tym celu należy przygotować dane do zalogowania się przez profil zaufany, podpis kwalifikowany lub e-dowód. Trzeba także posiadać zdjęcie do dowodu w formie elektronicznej (np. zeskanowane). Fotografia powinna mieć co najmniej 492 x 610 pikseli, a jej wielkość nie może przekraczać 2,5 MB.

Po wejściu na stronę obywatel.gov.pl należy kliknąć przycisk “Złóż wniosek”. Konieczne będzie zalogowanie się. Następnie wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami i uzupełnisz wszystkie informacje.

Kiedy złożysz wniosek, otrzymasz na skrzynkę ePUAP potwierdzenie.

Odbiór dowodu

Dowód osobisty można odebrać tylko osobiście, nawet jeżeli wniosek złożono przez internet. Podczas odbioru konieczne będzie ustalenie kodów pin. Są to kody przypisane do e-dowodów, czyli jedynych dowodów, jakie są obecnie wydawane. Jeden kod służy do logowania, drugi do składania podpisu osobistego.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu