Za co najczęściej przepłacamy?

Za co przepłacamy? To pytanie warto sobie zadać, kiedy szukamy źródeł oszczędności. Prawda jest bowiem taka, że czasami nie trzeba nawet specjalnie sobie odejmować. Wystarczy wiedzieć, za co przepłacamy.

 

1. Żywność

Na jedzenie nie tylko wydajemy najwięcej, ale również najwięcej za nie przepłacamy. Łatwo ulegamy zachciankom, kupując niepotrzebne artykuły spożywcze. Dodatkowo dajemy się nabierać różnym promocjom, np. promocja na wielosztuki. Nierzadko przepłacamy też za rzekomo ekologiczne, “lepsze” produkty, które nie różnią się niczym od zwykłych... poza ceną.

Jak nie przepłacać za żywność? Przede wszystkim trzeba chodzić na zakupy z listą i mieć się na baczności. Nie zawsze droższe znaczy lepsze, a okazja życia jest okazją.


2. Ubrania

Lubisz markowe ubrania? To nic złego. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że logo marki jest powodem, dla którego przepłacasz. I to niemało. Niestety, w przypadku ubrań wysoka cena ma się nijak do jakości, zwłaszcza w przypadku znanych marek. Najczęściej to, co kosztuje kilkaset złotych, nie różni się składem od ubrań na bazarze. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zrezygnować z noszenia markowych ubrań, możesz kupować te z drugiej ręki. To nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne!


3. Alkohol

Za co przepłacamy? Na tej liście znajduje się też alkohol. Oczywiście to normalne, że chcemy pić dobre alkohole, ale niestety sytuacja jest analogiczna do ubrań. Markowe, droższe alkohole są dość często słabej jakości. Udowodniono nawet naukowo, że większość ludzi nie potrafi odróżnić smaku taniego alkoholu od drogiego. W jednym z badań nalano uczestnikom dwa kieliszki wina – ekskluzywne i zwykłe. Ponad 90% badanych stwierdziło, że ekskluzywny alkohol jest lepszy, ale… oba kieliszki miały w rzeczywistości tą samą zawartość. Płacimy zatem za wiarę w to, że alkohol jest dobry. Nawet jeśli nie jest.


4. Sprzęt elektroniczny

Szukając odpowiedzi na to, za co przepłacamy, trzeba także wspomnieć o sprzęcie elektronicznym. Wciąż błędnie wierzymy w to, że drogi producent to dobry producent. Tymczasem większość sprzętu elektronicznego posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie różnią się żadnym parametrem od oryginału. Czasami warto też po prostu zrezygnować z jednej marki na rzecz drugiej. Może i mniej popularnej, ale tak samo dobrej – lub lepszej.

Wiedząc, za co przepłacamy, możemy sporo oszczędzić. Dlatego przy następnych zakupach miej się na baczności i wybierz rozsądnie.

 

Kontakt

Dane adresowe Orbita Sp. z o.o. | Dojazd
ul. Kamienna 21, 31-403 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Mapa dojazdu