Decydując się na kredyt lub pożyczkę, zapewne nieraz słyszałeś o zdolności kredytowej. Co to jest? Od czego zależy? Jak ją zbudować od podstaw? Dowiedz się więcej na temat zdolności kredytowej i poznaj sposoby na to, jak ją poprawić.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolnością kredytową określamy gotowość do spłaty pożyczonej kwoty wraz z naliczonymi odsetkami. Im wyższa kwota kredytu, tym większe wymagania może postawić przed Tobą bank. Co to oznacza w praktyce?
Dlaczego zdolność kredytowa jest tak ważna?
Omówmy to na przykładzie. Wraz z kolegą starasz się o kredyt na 20 tysięcy złotych. Ty planujesz kupić nowy samochód. Kolega zaś potrzebuje dodatkowych środków, aby spłacić bieżące zobowiązania oraz długi.
Przyjmijmy, że Twoja historia kredytowa jest na dobrym poziomie, kolega zaś ma liczne zaległości. Jak myślisz, kto ma większe szanse na uzyskanie kredytu? Oczywiście Ty. Zła ocena zdolności kredytowej utrudnia staranie się o kredyt. Bank widzi bowiem, że już wcześniej Twój kolega miał problemy z długami.
Jak liczona jest zdolność kredytowa?
Zanim otrzymasz kredyt lub pożyczkę, Twoja sytuacja finansowa jest sprawdzana przez bank, gdzie złożyłeś wniosek. Obliczanie zdolności kredytowej to punkt wyjścia, aby określić warunki kredytu i przyznać negatywną lub pozytywną odpowiedź.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak liczona jest zdolność kredytowa, sprawdź swoje miesięczne przychody. Od tej sumy odejmij swoje zobowiązania. Są to nie tylko bieżące wydatki, ale również rachunki, raty kredytów i opłaty związane z kartami kredytowymi itd.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Ocena zdolności kredytowej to nie tylko Twój dochód netto. Banki zwracają uwagę także na inne kwestie, które pozwolą im ustalić, czy pożyczenie Ci pieniędzy nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. To właśnie dlatego preferowana jest stabilna umowa o pracę na czas nieokreślony, doświadczenie zawodowe oraz sytuacja rodzinna.
Co jednak ważne, każdy bank ma inną politykę liczenia zdolności kredytowej. Z tego powodu nie musisz załamywać rąk, kiedy otrzymasz negatywną odpowiedź na swój wniosek. Być może inny bank z chęcią udzieli Ci takiego kredytu. Warto próbować.
Budowanie zdolności kredytowej krok po kroku
Zastanawiasz się jak zwiększyć zdolność kredytową i uzyskać kredyt na najlepszych warunkach? Budowanie zdolności kredytowej nie dzieje się z dnia na dzień. Prawdą jest jednak to, że im szybciej o nią zadbasz, tym nie zaskoczy Cię odmowa na złożony przez Ciebie wniosek na wymarzony dom.
Skoro wiesz już, jak jest liczona zdolność kredytować i co na nią wpływa, możesz przełożyć to na swoje życie. Od czego zacząć? Zależy od sytuacji, w której się znajdujesz. Jeśli do tej pracujesz na krótkoterminowych umowach i często zmieniasz pracę, może warto poszukać stabilnego zatrudnienia?
Spójrz również na swoje obecne zobowiązana. Debet na koncie, karty kredytowe czy niespłacone kredyty i pożyczki wpływają negatywnie na Twoją zdolność i historię kredytową. Zrezygnowanie z części zobowiązań oraz spłata zaległych rat pomoże Ci w zwiększeniu zdolności kredytowej.
Brak zdolności kredytowej – co zrobić?
Nikt nie rodzi się ze zdolnością kredytową. Każdy nabywa ją z biegiem lat, decydując się na kredyty i zakupy na raty. Zanim to się jednak stanie, jesteś dla banku niezapisaną kartką. Jak zbudować zdolność kredytową od zera? Małymi kroczkami. Chociaż nikt nie przyzna Ci kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, możesz liczyć na pożyczenie mniejszych sum. Z czasem Twoja historia kredytowa pozwoli Ci na większe kwoty, które umożliwią Ci sfinansowanie Twoich planów i marzeń.
Co to jest zdolność kredytowa? Podsumowanie
Wiesz już, co to jest zdolność kredytowa i jak jest liczona przez banki. Jeśli nie cieszysz się obecnie najlepszą oceną, nie odkładaj tego tematu na później. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował nagłego kredytu lub pożyczki. Zadbaj o swoją sytuację finansową już teraz.